A dúlákról

A dúla kifejezést manapság azokra a szülés körül segítő nőkre használják, akik az anyát segítik a várandósság alatt, illetve a szülés során fizikai és érzelmi támogatást nyújtanak számára. A nők egyre tudatosabban készülnek a szülésükre, és így a dúlákra is egyre nagyobb igény mutatkozik. A kutatások azt bizonyítják, nem is hiába, hiszen ahogyan látni fogjuk, számos előnnyel jár, ha a szülő nőt egy dúla kísér ebben a különleges folyamatban.

Dúla - A kép forrása: Better Birth Doula Services

Dúla – A kép forrása: Better Birth Doula Services

A kórházban dolgozó orvosok, szülésznők, ápolónők munkaidejük alatt egyszerre több anyával is foglalkoznak. Emiatt sok esetben sajnos nem áll módjukban osztatlan, folyamatos figyelemmel és így valódi jelenléttel foglalkozni egy-egy szülő kismamával, illetve a pár mindkét tagjával. Ugyanez igaz a várandósság időszakára is. A legtöbb alkalommal egy szakrendelésen csupán kevés idő jut egy-egy kismamára, s így a rutin egészségügyi ellenőrzéseken, vizsgálatokon kívül nincsen idő a nők félelmeinek, érzéseinek meghallgatására, esetleg egy-egy múltbeli esemény feldolgozására, amik pedig a szülés folyamata során előjöhetnek, és lelki gátat képezhetnek. Az orvos és a kismamák között csupán szakember-kezelt viszony alakul ki. Ez az orvosi szakmában erős funkció, hiszen egy-egy vészhelyzet vagy műtét, sürgős beavatkozás alkalmával az orvos keze nem szabad, hogy megremegjen, ha arra gondol, ki az, aki ott fekszik az asztalon, s akinek az életéért küzd. Ámde a szülés természetes folyamat, olyan élettani esemény, ahol a lelki oldal nagyon is jelen van és komoly befolyásoló erővel bír, mint ahogyan a test-lélek egység működik. A dúlák erős bizalmi kapcsolatot alakítanak ki a párral, az anya és az apa szorongásait is ismerik, s ez a kapcsolat lesz az alapja később a szülőszobán való csapatmunkának.

A szülés során a dúla az anya érzelmi támogatását ennek a kapcsolatnak, illetve a megszakítás nélküli jelenlétnek, a teljes odafordulásnak, az érintések, a megszokott mondatok, bátorítás és támasznyújtás segítségével valósítja meg. A fizikai támogatást enyhet adó illóolajos borogatásokkal, megfelelő aromaterápiás illatokkal, homeopátiás készítményekkel, vajúdási pozíciók ajánlásával, az anya kívánságainak teljesítésével biztosítja. Ugyanakkor az apát is kíséri ebben a folyamatban.

Számos apa (és anya) számára kudarcos, negatív élmény a közös szülés, hiszen felkészületlenek, a várható reakcióknak, történéseknek nincsenek tudatában, s így traumatizálódnak. Ha egy dúla a szülésre való közös felkészülés során előre jelzi, illetve átkeretezi a várható eseményeket, a pár sokkal magabiztosabban tud reagálni majd az adott pillanatban, s ha mégsem, akkor is ott a dúla, aki egy megerősítő, bátorító mosollyal jelzi: „Emlékszel, erről beszéltünk, ez most ezt és ezt a fázist jelenti.” A kórházi szülésfelkészítés Magyarországon sajnos inkább az adott intézmény protokollját, szokásait, rutinját ismerteti, valójában nem ad elégséges támpontot, nem mutat lehetőségeket, vagy biztosít személyre szóló várandósgondozást.

Dúla - A kép forrása: Better Birth Doula Services

Dúla – A kép forrása: Better Birth Doula Services

Külföldi kutatások alapján, azoknál a szüléseknél, ahol jelen volt dúla (is), jelentősen kevesebbszer kértek fájdalomcsillapítást vagy nyugtatót az anyák, kevesebb esetben fordult elő császármetszés, illetve gátmetszés, összességében kevesebb beavatkozást kellett végezni, továbbá többször fordult elő császármetszés utáni hüvelyi szülés. Az anyák pozitívabb szülésélményekről számoltak be, könnyebb volt számukra a szoptatás, illetve a felépülés.

Tizenegy véletlenszerű vizsgálat metaanalízise alapján elmondható, hogy a dúla jelenléte az összes császármetszés arányát 45 százalékkal, a vajúdás hosszát 25 százalékkal, az oxitocin használatát 50 százalékkal, a fájdalomcsillapító gyógyszereket 31 százalékkal, a fogóműtét vagy vacuum extractio szükségességét 34 százalékkal, illetve az epidurális érzéstelenítés iránti kéréseket 10-60 százalékkal csökkenti. Ezek alapján nyilvánvaló tehát, hogy a dúlai támogatás elősegíti a babák jóllétét, a vajúdás és a szülés során az orvosi beavatkozások számát radikálisan csökkenti, s ezzel pénzt spórol meg, a beavatkozások általi traumatizálódásról nem is szólván.

A dúlai jelenlét hosszú távú hatásai szintén önmagukért beszélnek. A dúlával szült anyák kevesebb fájdalomérzetről számoltak be a vajúdás alatt és huszonnégy órával a szülés után. A dúlai gondoskodás hatására csökkent az újszülöttjüket elhagyó anyák száma, az újszülötteket kevesebb alkalommal bántalmazták, sikeresebb lett a szoptatás az első életévben (beleértve az anyatej mennyiségét), illetve az apák többet foglalkoztak a babákkal az első három hónapban. A dúlával szült anyák gyengédebb módon foglalkoztak újszülöttjükkel, többet mosolyogtak, beszéltek, többet simogatták a babáikat. Azok, akiknek dúlai gondoskodásban volt részük, úgy érezték, jól megbirkóztak a szüléssel, mint életfeladattal, s ez erőt és kompetenciaérzést adott számukra a csecsemőjük gondozásában, illetve további életfeladataikra nézve is. Így kevesebb alkalommal küzdöttek szoptatási problémákkal, s így kevesebbszer volt szükség arra, hogy szaksegítséghez forduljanak.

A dúlai támogatás hatásmechanizmusait és eredményeit a Dúlakönyv alapján ismertettem. Mint láthatjuk, számos aspektusa és hatósíkja van a dúlai gondoskodásnak, ami a pszichoterápiával rokon, s a növekvő igény azt mutatja, szükség is van rá, hogy az élet kezdetén is ott álljanak a segítők.

 

Írta: Mészáros Eszter pszichológus, dúla