A Spektrum Televízión láttam egy műsort, arról, milyen érdekes kezdeményezés indult Amerikában. Utánajártam kicsit a neten és most megosztom Veletek is. Texas államban nagy gondot okoz az egyre növekvő számú tinédzser terhesség illetve a nemi betegségek terjedése, s ezek megelőzésére rendkívül hatásos ötlettel álltak elő és megalkották a “Bébi, jól gondold át!” elnevezésű programot.
Felmérték a serdülők szexualitáshoz, szülőséghez való hozzáállását, s ehhez igazodva kidolgoztak egy hat alkalomból álló tantervet, melynek során elmagyarázzák nekik az ezekkel járó nehézségeket, kötelezettségeket és veszélyeket. A gyerekeknek prezentációkat vetítenek az alapvető biológiai tudnivalókról a szaporodás témakörében, interaktív foglalkozásokon képet kaphatnak a kiegyensúlyozott, harmonikus (pár)kapcsolatokról, hallanak a
vajúdásról, a szülésről és a gyermekvállalás szociális, egzisztenciális és érzelmi hozadékairól is. Ezenfelül alapvető ismereteket sajátíthatnak el a gyermekgondozásról, aminek hasznát is veszik, hiszen a program legfontosabb része, hogy egy lenyűgözően élethű játék babára kell vigyázniuk egy egész hétvégén át. Ez a legújabb számítógépes programokkal kifejlesztett mű-csecsemő pontosan úgy viselkedik, mint eredeti társai. Időközönként sír és megnyugtatásra vágyik, meg kell etetni, pelenkát kell rajta cserélni, büfizik, igényli a testkontaktust, a ringatást, s reagál különböző ingerekre. A gyermekek így első kézből tapasztalhatják meg, milyen igazi teendőkkel, kötelezettségekkel, lemondásokkal jár egy kisbabára a nap 24 órájában vigyázni.
A babával együtt kapnak a gyerekek egy elektronikus karkötőt is, aminek a közelsége jó hatással van a szimulátor baba érzékelőire. Az együtt töltött napok után a gyerekek egyéni visszajelzést kapnak elvégzett munkájukról a baba chipjéről és a karperecről számítógéppel letöltött adatok alapján. A mentorok ugyanis ezek segítségével látják, mennyire tudta a tini a rábízott baba igényeit kielégíteni, foglalkozott-e vele eleget, rendesen etette-e stb.
A program nem a szülővé válásról beszéli le a gyermekeket, sokkal inkább megtanítja őket arra, mivel is jár ez valójában. Felvilágosít, hogy a tinik felelősségteljes és jó döntést hozhassanak arról, belemennek-e szexuális tapasztalatokba, s megismerteti a biztonságos módszereket a védekezésre a nem kívánt terhességek és a betegségek ellen is.
Írta: Mészáros Eszter pszichológus, dúla