Amikor szülésre készülünk, felmerül a kérdés, hogy mi legyen az újszülöttel a megszületés után. Egyre ismertebb tény, hogy mennyire fontos az aranyóra, de ezzel még nincs vége a döntések sorának, fontos végiggondolni, mit szeretnénk, hol legyen elhelyezve a baba.
Vannak kórházak, ahol van lehetőség rooming-in együttlétre, vagyis arra, hogy 24 órában az anyával maradhasson a kicsi. Sok tanács érkezhet arra vonatkozóan, hogy még a szülés után bent töltött 3 napot használja ki az anya arra, hogy pihenjen, hiszen a hazamenetel után 18 évig nem lesz erre lehetősége, de legalábbis meglehetősen sokáig… De az anyaság valójában már 9 hónappal előtte elkezdődik és nem csak a szüléssel, vagy akkor indul, amikor hazamegyünk az intézményből. Ha bizonytalanok vagyunk, inkább kérjünk segítséget a szakszemélyzettől szoptatásban, fürdetésben, pelenkázásban, hiszen ezalatt a pár nap alatt is rengeteget tanulhatunk arról, hogyan kell a babáról gondoskodni és gyakoroljunk.
Rooming-inben is van lehetőség beadni a babát a csecsemőosztályra, ha valamiért így döntünk, de a rooming-in elhelyezés mind pszichológiai, mind egészségügyi mutatók szempontjából a legoptimálisabb az anyának és a babának is.
A rooming-in rendszer előnyei:
- a babák kevesebbet sírnak és könnyebb őket megnyugtatni
- biztosított a megszakítás nélküli bőr-bőr kontaktus, de legalábbis a közelség az anya-baba páros számára
- a kötődés kialkulásának kedvez és ezért az anyák és a babák is kiegyensúlyozottabbak
- az igény szerinti szoptatást könnyebb megvalósítani
- jobban termelődik az anyatej
- biztosan azt tudod adni a babádnak, amit szeretnél (kontroll az ellátása felett: nincs hozzátáplálás: cukros víz vagy tea, nem kap cumit, cumisüveget, jelen vagy a vizsgálatok idején stb)
- nem lehet elcserélni az újszülöttet
- egymás megismerése, egymáshoz való alkalmazkodás megkezdése nem várat magára
- a baba jelzéseinek mielőbbi megtanulása
- anyai kompetencia-érzés erősödése
- anyai teendők begyakorlása (fürdetés, szoptatás, baba tartása, altatás stb)
- az anya testmelege tartja melegen a babát, nem gépek
- az anya gondozza a babáját, nem idegenek
- kevesebb stresszhormon a babában: a csecsemő sem érzi magát egyedül, hiszen ő arra van beprogramozva, hogy folyamatosan érezze az anya illatát, hallja a hangját, érezze a melegét
- a baba fiziológiás mutatói jobbak
- a baba sem sír a többivel magára hagyva
- több minőségi alvás
- kisebb esély baby blues vagy szülés utáni depresszió kialakulására
Írta: Nyitrai Eszter, pszichológus, dúla