“Mikor szülsz? Még van hátra két hónap??? Te jó ég! Úgy nézel ki, mintha már ma is szülhetnél!”
“Húha! Jó nagy baba lesz?!”
“Ejha! Ikrek? Biztosan nem kettő van odabent?”
Minden nap! Minden áldott nap vannak olyanok, akik nem érzik e szavak mögött azt a hihetetlenül elbizonytalanító, minősítő, vészjósló, akár félelemkeltő hatást, amit ezekkel egy kismamára terhelnek.
Azt gondolom, az sem mentség, hogy ugyan, csak viccnek / kedveskedésnek / beszélgetésindítónak szánta, nem gondolta komolyan stb.
Igenis gondoljuk komolyan! Fontoljuk meg, mit és hogyan mondunk egy éppen a kisbabáját váró érzékeny állapotban lévő nőnek! Sőt, bárkinek bármikor… A szavaink ereje hatalmas, szuggesztív. Bánjunk velük jól!
Azon túl, hogy a pocak mérete és formája szinte pusztán a genetikán múlik és nem jelzi előre sem a baba nemét, sem a méretét, sem a szülés könnyűségét vagy kimenetelét, ezeknek a rosszul irányzott közléseknek csakis önbizalomromboló hatása lehet! Ugyanígy annak, ha a pocak “túl kicsinek” ítéltetik. Ha eleget mantrázza a környezet, hogy túl nagy, akkor attól kezdhet szorongani egy nő, hogy vajon hogyan fogja tudni kipréselni az óriásbébit, akit ilyen hatalmasra növesztett, a túl kicsi pocak pedig automatikusan teret nyit annak a kétségnek, hogy vajon megfelelően fejlődik-e a magzat.
Tudom, mert ezen a területen dolgozom és riadt szemű kismamák kérdezik tőlem nap, nap után, hogy ugye minden rendben lesz velük és a babájukkal. És ontják a történeteket meggondolatlan kijelentésekről, amiket, aki kimondta, egy másodperc törtrésze alatt már el is felejtett, tova is lendült rajta, de nem így az anyák! Ők ott maradnak kis- vagy nagyhasúnak bélyegezve azzal a rengeteg jelentéstársítással és szorongató bizonytalansággal, amik kötődnek hozzá és nehezen szabadulnak. Meg kell értenünk, hogy ők valóban gyötrődnek ezeken a szavakon! Hosszan, kínzón.
Aztán vannak azok, akiknek végtelenül hálásak a kismamák. Ők örömmel mosolyogva, melegen csak annyit mondanak: “Olyan szép vagy!” vagy “Milyen kedvesen gömbölyödsz!” vagy “Milyen jól áll neked, hogy kismama vagy!”.
Írta: Nyitrai Eszter pszichológus, perinatális szaktanácsadó, dúla